СТУДИЈСКО ПУТОВАЊЕ ОДЕЉЕЊА II 3 У НИШ

У оквиру пројекта  “Може ли се променити ток историје?” ученици одељења II 3 остварили су сарадњу са Народним музејом у Нишу, и посетили овај град и његове римске локалитете, на студијском путовању које су извели 15.06.2019., заједно са својим професорима.

Наиме, тог дана, у археолошкој сали Народног музеја у Нишу, одељење II 3 извело је, као финале горе наведеног пројекта, свој  игроказ са беседом  “Mors Caesaris” на тему римске историје.

Овом позоришном минијатуром у коју је било укључено и беседништво, и изласком на римске локалитете овог града, остварена је и последња  фаза овог пројекта.

Овај мултидисциплинарни подухват  који је прво видела обреновачка гимназијска публика, настао је на часу латинског језика.

Радећи на њему ученици су своје знање, вештине, и умења везана за овај предмет спојили са историјом, филозофијом, књижевношћу и географијом. Решавајући историјска питања и дилеме Рима у време Цезара, трагали су за одговорима и кроз костимографију те епохе, ликовну и музичку културу, и позоришну уметност.

Све ово уобличили су у игроказ који су одиграли два пута, у Обреновцу, и у Нишу.

Посебан акценат у овом пројекту стављен је на интерактивну сарадњу са публиком којој су се наши млади глумци и беседници обраћали. Публика је имала посебан задатак : да одлучи и гласа којим би током кренула римска историја да су савременици те епохе имали и друге могућности и решења на располагању;  а исте су осмислили ученици II 3.

Гласање публике уједно је значило и победу једног од беседника који је образлагао свој предлог промене тока историје.

Ученици II 3 и седам професора Гимназије у Обреновцу су, путујући у Ниш, поред Народног музеја и играња у археолошкој сали, посетили Нишку тврђаву, Лапидаријум, стари део нишке чаршије – Казанџијско сокаче, нови део Ниша и сл.… Такође су присуствовали и културним манифестацијама на Међународном фестивалу витезова, Сајму хране и Сајму цвећа, који су се тог дана одвијали у Нишу.

• Nis_01
  • Nis_02